2010 FIFA World Cup – Group A-H Schedule

"Whoa" what a night to remember.

Colin and I watched the game at Bonansa restaurant with our friend Caroline and her young daughter Leila.

Everyone was dressed in red, the colours of the Spanish football team and they were all wearing our badges that I had designed.

When Andres Iniesta scored the only goal in extra time everyone in the restaurant jumped up and started celebrating.

There was fireworks been set off all over.

It was even worse when the final whistle went and Spain were the winners of the 2010 World Cup. The town of Cala Millor was a display of fireworks and car horns blowing.

After we left the restaurant we walked through the town and it was just crazy.

There was just one continuous line of traffic through the main street through to the town center and everyone was blowing their car horns and people were hanging out of cars with the Spanish flags been waved.

Many vans had fans sitting on the roof racks and there was several instant car washes as people had hose pipes out and washing down every car that passed.

Outside of Caferteria Can Cabra the the locals had moved a table, chairs and a large statue into the middle of the road and when a tour bus was approaching they moved the status in front of the bus. The driver left his bus and joined in the celebrations. It was just one night to remember.

As I sit and type this information ( 01.00am) I have my balcony door open and I can still hear the car horns and celebrations continuing.

The 2010 FIFA World Cup is definitely the buzz around Majorca these days.

Wherever you go …

… the bars are busy getting prepared for what should prove to be an exceptionally exciting time in Majorca.

Below, we have listed for your convenience, the first phase schedule of the FIFA World Cup Matches.


2010 FIFA WORLD CUP SCHEDULE

GROUP A

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
1 11/06 16:00 Johannesburg - JSC South Africa V Mexico 1 - 1
2 11/06 20:30 Cape Town Uruguay V France 0 - 0
17 16/06 20:30 Tshwane/Pretoria South Africa V Uruguay 0 - 3
18 17/06 20:30 Polokwane France V Mexico 0 - 2
33 22/06 16:00 Rustenburg Mexico V Uruguay 0 - 1
34 22/06 16:00 Mangaung/Bloemfontein France V South Africa 1 - 2


Qualifiers for next round
Winners- Uraguay

Runners up - Mexico

GROUP B

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
3 12/06 16:00 Johannesburg - JEP Argentina V Nigeria 1 - 0
4 12/06 13:30 Nelson Mandela Bay/ Port Elizabeth Korea Republic V Greece 2 - 0
19 17/06 16:00 Mangaung/Bloemfontein Greece V Nigeria 2 - 1
20 17/06 13:30 Johannesburg - JSC Argentina V Korea Republic 4 - 1
35 22/06 20:30 Durban Nigeria V Korea Republic 2 - 2
36 22/06 20:30 Polokwane Greece V Argentina 0 - 2

Qualifiers for next round

Winners - Argentina

Runners up - South Korea

GROUP C

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
5 12/06 20:30 Rustenburg England V USA 1 - 1
6 13/06 13:30 Polokwane Algeria V Slovenia 0 - 1
22 18/06 16:00 Johannesburg - JEP Slovenia V USA 2 - 2
23 18/06 20:30 Cape Town England V Algeria 0 - 0
37 23/06 16:00 Nelson Mandela Bay/ Port Elizabeth Slovenia V England 0 - 1
38 23/06 16:00 Tshwane/Pretoria USA V Algeria 1 - 0

Qualifiers for next round

Winners - USA

Runners up - England

GROUP D

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
7 13/06 20:30 Durban Germany V Australia 4 - 0
8 13/06 16:00 Tshwana/Pretoria Serbia V Ghana 0 - 1
21 18/06 13:30 Nelson Mandela Bay/ Port Elizabeth Germany V Serbia 0 - 1
24 19/06 16:00 Rustenburg Ghana V Australia 1 - 1
39 23/06 20:30 Johannesburg - JSC Ghana V Germany 0 - 1
40 23/06 20:30 Nelspruit Australia V Serbia 2 - 1

Qualifiers for next round

Winners - Germany

Runners up - Ghana

GROUP E

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
9 14/06 13:30 Johannesburg - JSC Netherlands V Denmark 2 - 0
10 14/06 16:00 Bloemfontein Japan V Cameroon 1 - 0
25 19/06 13:30 Durban Nethelands V Japan 1 - 0
26 19/06 20:30 Tshwane/Pretoria Cameroon V Denmark 1 - 2
43 24/06 20:30 Rustenburg Denmark V Japan 1 - 3
44 24/06 20:30 Cape Town Cameroon V Netherlands 1 - 2

Qualifiers for next round

Winners - Netherlands

Runners up - Japan

GROUP F

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
11 14/06 20:30 Cape Town Italy V Paraguay 1 - 1
12 15/06 13:30 Rustenburg New Zealand V Slovakia 1 - 1
27 20/06 13:30 Bloemfontein Slovakia V Paraguay 0 - 2
28 20/06 16:00 Nelspruit Italy V New Zealand 1 - 1
41 24/06 16:00 Johannesburg - JEP Slovakia V Italy 3 - 2
42 24/06 16:00 Polokwane Paraguay V New Zealand 0 - 0

Qualifiers for next round

Winners - Paraguay

Runners up - Slovakia

GROUP G

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
13 15/06 16:00 Nelson Mandela Bay/ Port Elizabeth Cote d'Ivoire V Portugal 0 - 0
14 15/06 20:30 Johannesburg - JEP Brazil V Korea DPR 2 - 1
29 20/06 20:30 Johannesburg - JSC Brazil V Cote d'Ivoire 3 - 1
30 21/06 13:30 Cape Town Portugal V Korea DPR 7 - 0
45 25/06 16:00 Durban Portugal V Brazil 0 - 0
46 25/06 16:00 Nelspruit Korea DPR V Ivory Coast 0 - 3

Qualifiers for next round

Winner - Brazil

Runners up - Portugal

GROUP H

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
15 16/06 13:30 Nelspruit Honduras V Chile 0 - 1
16 16/06 16:00 Durban Spain V Switzerland 0 - 1
31 21/06 16:00 Nelson Mandela Bay/ Port Elizabeth Chile V Switzerland 1 - 0
32 21/06 20:30 Johannesburg - JEP Spain V Honduras 2 - 0
47 25/06 20:30 Tshwane/Pretoria Chile V Spain 1 - 2
48 25/06 20:30 Manguang/Bloemfontein Switzerland V Honduras 0 - 0

Qualifiers for next round

Winner - Spain

Runner up - Chile

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
49 26/06 16:00 Port Elizabeth Uraguay v South Koerea 2 - 1
50 26/06 20:30 Rustenburg USA v Ghana 1 - 2 AET
51 27/06 16:00 Bloemfontein England v Germany 1 - 4
52 27/06 20.30 Johannesburg - SCS Argentina v Mexico 3 - 1
53 28/06 16:00 Durban Netherlands v Slovakia 2 - 1
54 28/06 20.30 Johannesburg - Ellis Park Brazil v Chile 3 - 0
55 29/06 16:00 Pretoria Paraguay v Japan 0 - 0
5 - 3 penalties
56 29/06 20.30 Cape Town Spain v Portugal 1 - 0


Quarter Finals

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
57 02/07 16.00 Port Elizabeth Netherlands v Brazil 2 - 1
58 02/07 20:30 Johannesburg SCS Uruguay v Ghana 1 - 1
4 - 2 Penalties
59 03/07 16.00 Cape Town Argentina v Germany 0 - 4
60 03/07 20:30 Johannesburg - Ellis Park Paraguay v Spain 0 - 1

Semi-Finals

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
61 06/07 20.30 Cape Town Uruguay v Netherlands 2 - 3
62 07/07 20:30 Durban Germany v Spain 0 - 1

Match for 3rd Place

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
63 10/07 20.30 Port Elizabeth Uruguay v Germany 2 -3


Final

GAME NO. DATE TIME (SPAIN) LOCATION TEAMS RESULTS
64 11/07 20.30 Johannesburg Netherlands v Spain 0 = 1
AET

Bellow you fill find the FINAL AWARDS.

Winner of the Golden Ball trophy, Diego Forlan

Winner of the Golden Glove trophy, Iker Casillars

Winner of the Fair Play trophy, Spain

Winner of the Golden Boot trophy, Thomas Mueller

Winner of the Best Young Player trophy, Thomas Mueller





Return to Welcome-2-Mallorca